KESİK YARALAR

Kesik Yaralar, kesik Yaralar tedavisi hakkında bilgiler:

Kesik yaraları her zaman canımızın yanmasını sağlar ve sürekli baş belası olup kişilerin canını oldukça yakmaktadır. Bıçak kesiği, çivi kesiği, jilet kesiği ve bunun gibi bir çok kesik yaraları oluşabilir. Önemli olan yaranın iltihap kapmaması ve sarılıp temizlenmesinden sonra bakımının iyi yapılmasıdır. Kesik ciltte herhangi bir yaralanma nedeni ile meydana gelen yırtılma ve/veya açılmalar da olabilir. Yüzeysel olup sadece cildin yüzeyini etkiler.

Kesik yaralar, bıçak, çakı, cam gibi kesici aletlerin neden olduğu yaralanmalardır. Bu tür yaralanmalar genellikle küçük olabilir, ancak ciddi hasarlara yol açabilirler. Bağ dokuları, sinirler veya damarlar zarar gördüğünde, kalıcı hasarlara neden olabilirler. Yaranın derinliğine bağlı olarak tedavi yöntemleri değişir. Acil durumlarda genellikle ilk müdahale yapılır; küçük ve yüzeyel kesiklerde pansuman uygulanabilir, ancak derin ve geniş kesiklerde dikiş atılması gerekebilir. Kesilen bölgenin enfeksiyon kapmaması için temizlenmesi önemlidir. Kesik yaralarınızı mümkün olan en kısa sürede tedavi ettirmek, iyileşme sürecini hızlandırabilir. El yaralanmaları arasında, kesik yaralanmaları oldukça yaygındır.

Tendonlar, ligamanlar, kaslar ve kemikleri etkileyecek kadar derin yaralarda olabilir. Delinme yaraları, çivi gibi sivri ve keskin şeylerin neden olduğu derin yara türleridir. Ciltteki açıklık küçüktür ve ponksiyon yarası ise hiç kanamayabilir. Ponksiyon yaralar kolayca tedavi olur. Derin bir kesik yarasını kesinlikle doktor muayene etmelidir. Kesik dışarıya ve içeriye doğru kanama oluşturabilmektedir. Önemli olan bir kesik acil ve uygun bir şekilde tedavi yapılmaz ise çok kanamaya yol açabilir ve aynı zamanda kesik dışarıya ve içeriye kanamaya yol açabilir.

Önemli bir kesik hemen ve uygun bir şekilde tedavi edilmezse çok kanamaya yol açabilir ve önemli sonuçlar doğurabilir. Aşırı kanamalara neden olan organlara da zarar veren kesikler ve delinme yaraları ölümcül de olabilmektedir. Aşırı kanamaya neden olan veya organlara da zarar veren kesik yaraları ölümcül veya ciddi hastalıklara neden olur.

Kesik Yara Tedavisi

Ayrıca kesik yara tedavisi olarak bir kaç yöntem ise şöyledir:

Yara ne kadar derinse, tedavi yöntemi de buna bağlı olarak belirlenir. Genellikle acil servislerde müdahale edilir; eğer yara küçük ve yüzeydeyse, pansuman uygulanabilir. Ancak eğer yara derin ve genişse, dikiş atılması gerekebilir. Kesilen bölgenin enfeksiyon kapmaması için temizlenmesi önemlidir. Kesik yaralarınızı mümkün olan en kısa sürede tedavi ettirmek, iyileşme sürecini hızlandırabilir.

  • İlk olarak yaraya dokunmadan önce eller temizce yıkanmalıdır.
  • Kesik olan yeri ılık bir su ile durulanmalıdır.
  • Steril gazlı bir bezle kesiğe hafif dokunacak şekilde kesiği durulayın ve üzerine 1 kaç dk boyunca bastırarak beklenir.
  • Küçük bir kesik ise yara bandıyla kapatılır.
  • Kesik büyük şekilde ise steril olan gazlı bezle güzelce sararak kapatılır.

KONU HAKKINDA BENZER YAZILAR