KAÇ ÇEŞİT ŞOK VARDIR?

Şok Çeşitleri

Şok Çeşitleri ve Kaç çeşit şok vardır?

Kaç çeşit şok vardır, kaç çeşit şok var detaylar:

Nedenlerine göre 4 çeşit şok vardır:

Kardiyojenik şok, kalbin pompalama yeteneğinin azalmasından kaynaklanan dokulara yetersiz kan akışıdır. En yaygın nedeni sol ventrikül yetmezliği ile akut miyokard enfarktüsüdür. Akut mitral yetersizlik ve ventriküler septal defekt, hipertrofik kardiyomiyopati, kalp kapak hastalığı ve miyokardit gibi mekanik komplikasyonlar şokun diğer nedenleri arasındadır.

Hipovolemik şok, intravasküler hacmin azalması sonucunda yetersiz doku perfüzyonunun sonucudur. Şok, fizyopatolojisi tam olarak anlaşılamamış olsa da organizmanın homeostazı sürdürmek için sergilediği bir dizi nöroendokrin, metabolik ve immünolojik olaydır.

Toksik şok sendromu, Staphylococcus aureus adlı bir bakterinin salgıladığı toksinlerin neden olduğu ve hayatı tehdit edici hale gelebilen ciddi bir enfeksiyondur. Son derece nadirdir. Bir tür kan zehirlenmesi olarak kabul edilebilir.

Anafilaksi, acil tedavi gerektiren ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyondur. Bu reaksiyon, alerjik bir kişinin fıstık veya arı sokması gibi alerjik bir nesneye maruz kalmasından saniyeler veya dakikalar sonra ortaya çıkabilir.