İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İlk Yardım Nasıl Yapılır ve Olay Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk Yardım Nasıl Yapılır

İlk yardım birçok kişinin yaşamını kurtarmak ya da yaşamının tehlikeye atılması konusunda çok önemli bir paydayı içerisinde bulundurmaktadır. Örneğin bir kaza ortaya çıktığı zaman bu kazaya maruz kalan kişiler ambulans gelinceye kadar bilinçsiz kişilerin elinde bulunursa bu süreçte hayati riskin direkt olarak artış göstereceğini ve bunun ile ilişkili olarak da bireylerin sağlıklarının direkt olarak sarsılabileceğinin de farkında olmanız gerekmektedir. İlk yardım nasıl yapılır sorusunun yanıtlanması esnasında kişilerin en çok dikkat etmesi gereken nokta kişinin yeterince eğitimli olup olmaması ile alakalıdır.

İlk Yardım Kursunda Belirlenmesi Gereken Temel Esaslar Nelerdir?

İlk yardım nasıl yapılır sorusunun yanıtlanması için şu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir;

  • Kazaya maruz kalmış olan kişinin sağlığında büyük bir problem olduğunu sezdiğiniz andan itibaren onu yerinden kımıldatmamaya özen göstermelisiniz. Bunu tek bir istisnası bulunmaktadır. Eğer yarlı bireyin bulunduğu yer fiziksel manada güvenli bir mekan değilse olabildiğince hasarsız bir biçimde bu mekandan uzaklaştırılıp tehlikeden uzak olan alana nakledilmesi gerekmektedir.
  • Kişilerin hem hastayı düşünmesi hem de bu hastanın sizin için de yüksek derecede risk içerebileceği durumundan da haberdar olunması gerekmektedir. Hasta olan kişinin HIV yada AIDS gibi hastalıklar taşıyabilme ihtimaline karşı kanamalı olan durumlarda eldiven giymeyi asla ihmal etmemeleri gerektiğini de ek bir bilgi olarak ortaya koymak gerekmektedir.

Kızılay İlk Yardım Hakkında Ne Tür Bilgiler Vermektedir?

İlk yardım nasıl yapılır sorusunun cevaplanacağı noktasında farklı alt başlıklar bulunmaktadır. Bu alt başlıklardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Hastanın veya yaralının genel durum derlendirilmesi yapılması gerekmektedir.
  • Hastanın bilinci yerindeyse bir panik haline bürünüp kendine zarar verebilecek olan davranışlardan kaçınmasını sağlamanız gerekmektedir.
  • Yaralının panik olması engellemek için öncelikli olarak kendi yarasını görmemesini sağlamalısınız. Yarayı gördüğü an kişinin daha da panik olacağının farkında olmalı ve tedbirlerinizi de buna uygun almalısınız.

Gerekli olan adımları attıktan sonra daha faza gecikmeden profesyonel olan bireylerden yardım almanız gerekmektedir. Profesyonel olan uzmanlar gelene kadar kişinin sağlık durumunu stabil tutmayı başarmalısınız.