Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknin belgesi nedir; ticari araç sürücülerinin alması gereken psikolojik yeterliliği ve motor becerilerinin test edildiği bir belgedir. Bu belge sayesinde iş hayatında ticari sürücü olabilecek adaylar, psikoteknik belgesi almadıkları takdirde ceza alır ve para ödemek zorunda kalırlar. Sürücünün becerileri ve psikolojisi için önemli olan bu belge, belli kurumlar tarafından verilen önemli bir yeterlilik belgesidir.

Psikoteknik Amacı Nedir?

Psikoteknik belgesi nedir; ticari araç kullanan sürücülerin, dikkat, hafıza, muhakeme yeteneği, zihinsel özellikleri, tepki hızı, el ayak koordinasyonu gibi motor becerileri üzerine kontrol edilmesi ve yeterli olduğu takdirde iş hayatına geçebilmesini amaçlayan belgelerdir. Özellikle psikolojik davranış bozuklukları, saldırganlık ve alışkanlıklarının neler olduğu gözlenmeli ve buna göre belge verilmelidir. Trafik esnasında can ve mal güvenliği sağlayabilen, ani hareketlerle risk durumunu artırabilen aşırı tepkili insanların alması zor bir belge olmakla birlikte sınavlar psikologlar tarafından yapılmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Yasal Gerekliliği

Psikoteknik belgesi nedir; 2918 sayılı karayolu taşıma yönetmeliğinin 60. Maddesi gereğince ticari araç kullanacak olan, kargo, nakliye, yolcu taşımacılığı gibi bu görevleri yapan sürücülerin alması gereken zorunlu belgelerden biridir. 2918 sayılı karayolları trafik kanunu gereğinde bu belgeleri almayan kişilere ceza uygulanmakta ve yasal işlemler gereğince yerine getirilmektedir. 1 yıl ile 5 yıl arasında 3 defa alkollü araç kullanımı ve psikoteknik belgesi eksikliği ile birlikte ehliyete el konulması da bu cezalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle kısa sürede alınabilen psikoteknik belgesini, kurumlara başvurarak alabilirsiniz.

Yasal zorunluluk olan psikoteknik belgesi cezalarını inceleyebilirsiniz.

Psikoteknik Değerlendirme Süreci

Uzun bir süreç olmayan psikoteknik değerlendirme süreci, kısa bir işlem olmakla birlikte 1 gün ile 2 hafta arasında alınabilen bir beledir. Belgeyi alabilmek için yapmanız gereken testleri geçmek ve süreci takip etmektir. Psikoteknik belgesi, sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış kurumlar tarafından verilen, belli bir ücret karşılığında testlere girebileceğiniz bir belge olmakla birlikte, kişilerin verebileceği bir belge değildir. Psikoteknik kurumları tarafından psikologların değerlendirmelerinden geçerek alabileceğiniz bu belge, psikoloji ve bedensel durumunuzu kontrol ederek ve test ederek verilen belgeler arasında yer almaktadır.

İlk Yardım Kursu Sitemizi Twitter da takip edebilirsiniz.