İlk Yardımın Amaçları

İlk Yardımın Amaçları

İlk yardımın amaçları çok fazla olmak ile birlikte son dönemde vatandaşların bilinçlendirilmeleri adına oluşturulan kursların sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı olan eğitimler aynı zamanda iş yerleri tarafından da zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle vatandaşların ilk yardım sertifikası almaları iş yaşamlarında da problem yaşamamaları açısından önemlidir. İlk yardımın amaçları ve temel uygulamaları adına oluşturulan kurslar en az 2 saat olarak karşımıza çıkar.

Hastanın Daha Kötü Olmasını Engellemek

İlk yardımın önemi kaza, doğal afet ya da yangın gibi olaylarda müdahale edilmemesi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşları gördükçe daha çok artar. Toplumun bilinçlenmesi gerektiği düşünen devlet, Yeni Ümit İlk Yardım Kursu, İsmek ya da Halk Eğitim Merkezi gibi kuruluşlarla anlaşmalı olarak eğitimler düzenler.

  • İlk yardım teknikleri hakkında bilgi sahibi olanlar bu sayede olası bir durumda en iyi şekilde müdahale etme fırsatı oluştururlar.
  • Bu noktada hastanın yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi adına yerinden kıpırdatmamak ve sağlık personellerini çağırmak önem taşır.
  • Hastanın daha kötü olmasını engellemek ve iyileşmesine katkı sağlamak ilk yardımın en önemli amaçlarından bir tanesidir.

Tedavi Kolaylaştırmak Açısından Önemli

İlk yardımın temel ilkeleri koruma, bilgilendirme ve kurtarma olarak karşımıza çıkar. Yangın, patlama, kaza, trafik kazası gibi durumlarda hastanın tedavi edilmesini kolaylaştırmak adına ilk yardım yapılması zorunludur. Yukarıda belirtilen ilkelere dikkat edilmesi halinde sağlık ekipleri gelene kadar hastayı yaşatmak mümkündür.

  • Bilinçsiz yere müdahale etmemek adına eğitimleri tamamlamak ve sertifika almak önem taşır.
  • İlk yardım kursu veren kuruluşlarda aynı zamanda katılımcıların sağlık konusunda da bilinçlendirilmeleri hedeflenir.
  • Kalp basısı, kanamalar, şok, zehirlenme, böcek sokması ilk yardım dersleri konusunda verilen eğitimlerden bazılarıdır.
  • En az 3 yıl boyunca geçerli olan sertifikaya sahip kişilerin bazı kuruluşlarda ders vermeleri mümkündür.

İlk yardımın en temel amaçlarından bir tanesi hastanın yaşamsal faaliyetlerini devam ettirmek şeklinde karşımıza çıkar. Farklı kuruluşlarda yer alan eğitmenler sayesinde tüm katılımcıların ilk yardım, gerekli kurallar ve üzerinde durulması gereken aşamalar konusunda bilinçlenmelerine destek verilir.